contest wire

Women Open Up Billabong ASP World Junior Championships

| posted on January 11, 2010

NORTH NARRABEEN, New South Wales/Australia (Monday, January 11, 2010) – The Billabong ASP World Junior Championships fueled by Monster Energy will commence this morning with the women’s Round 1 starting at 9am, men remain on standby.

Clean one-to-two foot (0.5 metre) waves are providing contestable conditions, and event organizers are hopeful that it will improve on the lower tide.

Following the completion of the women’s Round 1, the men’s Round 1 is scheduled on standby as well as women’s Rounds 2 and 3 on standby as well.

Up first this morning will be Sayuri Hashimoto (JPN), Malia Manuel (HAW) and Tyler Wright (AUS) in the opening heat of the event.

The Billabong ASP World Junior Championships fueled by Monster Energy will be webcast LIVE via www.billabongpro.com

For more information, log onto www.aspworldtour.com

BILLABONG ASP WORLD JUNIOR CHAMPIONSHIPS ROUND 1 MATCH-UPS (Women):
Heat 1: Sayuri Hashimoto (JPN), Malia Manuel (HAW), Tyler Wright (AUS)
Heat 2: Laura Enever (AUS), Leila Hurst (HAW), Nao Ohmura (JPN)
Heat 3: Sage Erickson (USA). Alizee Arnaud (FRA), Susa Leal (BRA)
Heat 4: Bethany Hamilton (HAW), Sarah Baum (ZAF), Gabriela Leite (BRA)
Heat 5: Pauline Ado (FRA), Joanne Defay (FRA), Alessa Cuizon (HAW)
Heat 6: Bianca Buitendag (ZAF), Courtney Conlogue (USA), Felicity Palmateer (AUS)

BILLABONG ASP WORLD JUNIOR CHAMPIONSHIPS ROUND 1 MATCH-UPS (Men):
Heat 1: Kiron Jabour (HAW), Keito Matsouka (JPN), Hiroto Arai (JPN)
Heat 2: Tonino Benson (HAW), Marco Fernandez (BRA), Dean Bowen (AUS)
Heat 3: Nat Young (USA), Casey Grant (ZAF), Davey Cathels (AUS)
Heat 4: Granger Larsen (HAW), Kyle Lane (ZAF), Luciana Heremoana (PYF)
Heat 5: Gabriel Medina (BRA), Beyrick De Vries (ZAF), Takumi Nakamura (JPN)
Heat 6: Miguel Pupo (BRA), Maxime Huscenot (REU), Garrett Parkes (AUS)
Heat 7: Wiggolly Dantas (BRA), Brent Reilly (USA), Jocelyn Poulou (PYF)
Heat 8: Jadson Andre (BRA), Klee Strachan (ZAF), Brent Savage (AUS)
Heat 9: Owen Wright (AUS), Clay Marzo (HAW), Ryan Callinan (AUS)
Heat 10: Alejo Muniz (BRA), Medi Veminardi (REU), Made Rhondi (IDN)
Heat 11: Stuart Kennedy (AUS), Jatyr Berasaluce (ESP), Keanu Asing (HAW)
Heat 12: Charles Martin (GLP), Dillon Perillo (USA), Franklin Serpa (BRA)
Heat 13: Marc Lacomare (FRA), Luke Davis (USA), Frederico Moraes (PRT)
Heat 14: Manuel Selman (CHL), Cory Arrambide (USA), Chris Friend (AUS)
Heat 15: Chad Du Toit (ZAF), Arashi Kato (JPN), Cody Thompson (USA)
Heat 16: Nicolau Von Rupp (DEU), Albee Layer (HAW), Kaito Ohashi (JPN)