contest wire

Lay Day Called for Billabong ASP World Junior Championships

| posted on January 12, 2010

NORTH NARRABEEN, New South Wales/Australia (Wednesday, January 13, 2010) – After assessing conditions all morning, event organizers opted to call a lay day for the Billabong ASP World Junior Championships fueled by Monster Energy.

Swamping high tides and small surf in the one-foot (0.5 metre) range at North Narrabeen this morning gave way to nasty onshore winds without much improvement by midday. However, despite today’s less-than-ideal conditions, swell projections are calling for an increase in size over the next several days and event organizers are eager to resume competition as soon as possible.

Event organizers will reconvene tomorrow morning at 6:30am to assess conditions for a possible 7am start.

When competition resumes, up first will be either the opening heats of the men’s Round 2 or the women’s Quarterfinals.

Highlights from the Billabong ASP World Junior Championships fueled by Monster Energy are available via www.billabongpro.com

For more information, log onto www.aspworldtour.com

###

BILLABONG ASP WORLD JUNIOR CHAMPIONSHIPS ROUND 2 MATCH-UPS (Men):

Heat 1: Jadson Andre (BRA) vs. Brent Savage (AUS)

Heat 2: Miguel Pupo (BRA) vs. Ryan Callinan (AUS)

Heat 3: Gabriel Medina (BRA) vs. Made Rhondi (IDN)

Heat 4: Granger Larsen (HAW) vs. Jocelyn Puolou (PYF)

Heat 5: Nat Young (USA) vs. Takumi Nakamura (JPN)

Heat 6: Tonino Benson (HAW) vs. Dean Bowen (AUS)

Heat 7: Kiron Jabour (HAW) vs. Keanu Asing (HAW)

Heat 8: Charles Martin (GLP) vs. Franklin Serpa (BRA)

Heat 9: Manuel Selman (CHL) vs. Federico Morais (PRT)

Heat 10: Clay Marzo (HAW) vs. Cody Thompson (USA)

Heat 11: Medi Veminardi (REU) vs. Kaito Ohashi (JPN)

Heat 12: Brent Reilly (USA) vs. Albee Layer (HAW)

Heat 13: Maxime Huscenot (REY) vs. Arashi Kato (JPN)

Heat 14: Kyle Lane (ZAF) vs. Cory Arrambide (USA)

Heat 15: Casey Grant (ZAF) vs. Luke Davis (USA)

Heat 16: Keito Matsuoka (JPN) vs. Jatyr Berasaluce (ESP)

BILLABONG ASP WORLD JUNIOR CHAMPIONSHIPS QUARTERFINAL MATCH-UPS (Women):

QF 1: Laura Enever (AUS) vs. Felicity Palmateer (AUS)

QF 2: Joanne Defay (FRA) vs. Gabriela Leite (BRA)

QF 3: Alessa Cuizon (HAW) vs. Malia Manuel (HAW)

QF 4: Courtney Conlogue (USA) vs. Pauline Ado (FRA)